Karar vermenizi basitleştirebilecek kurallar serisi – 1

Twitter'da karşılaştığım Sahil Bloom'un karar vermeyi basitleştiren 20'nin üzerinde temel kurallar (bıçak metaforunu kullanıyor) tweet serisini aralıklarla sizlerle paylaşacağım.

İşte ilk 5 kural:

  1. The Feynman Bıçağı - Jargon kullanımı ve karmaşıklığa dikkat edin. Birisi bir şeyi açıklamak için çok fazla karmaşıklık ve jargon kullanıyorsa, muhtemelen onu anlamıyordur.
  2. Şans Bıçağı - İki yol arasında seçim yaparken, daha büyük şans alanına sahip yolu seçin. Evde TV izlerken şanslı olmak zordur - ilgi çekici ve öğrenirken şanslı olmak kolaydır.
  3. Arena Bıçağı - İki yolla karşı karşıya kaldığınızda, sizi arenaya çıkaran yolu seçin. Arenada korkutucu ve yalnızdır  ama büyümenin gerçekleştiği yer orasıdır. Arenaya girdikten sonra, kenardaki insanlardan asla tavsiye almayın.
  4. İyimser Bıçağı - Kiminle zaman geçireceğinizi seçerken, iyimserlerle daha fazla zaman geçirmeye öncelik verin. Kötümserler kapalı kapılar görür. İyimserler açık kapılar görür ve muhtemelen yol boyunca kapalı kapıları tekmeler. Unutmayın: Kötümserler akıllı görünür, iyimserler zengin olur.
  5. Şükran Bıçağı - Şüpheye düştüğünüzde, size akıl hocalığı yapan veya sizi destekleyen kişilere DAHA FAZLA minnettarlık göstermeyi seçin. Daha fazla teşekkür et. Birine onları takdir ettiğinizi söyleyin. Sadece özel günlerde değil, her gün. Her gün minnettarlığa yaslanın ve hayatınız iyileşecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to top