Eko-kaygı nedir?

İklim sorunu yüzünden bunalmış veya cesaretiniz kırılmış hissediyorsanız, bu alışılmadık bir durum değil. Birçok insan, insan kaynaklı çevresel bozulma ve iklim değişikliği konusunda endişe duyuyor. Dünya çapında yakın zamanda yapılan bir ankete göre, psikologların “eko-kaygı” dediği bu endişenin yetişkinlerin yaklaşık %70'ini ve çocukların %85'ini etkilediğini gösterdi.

Peki bu konuda ne yapmalı?

Öncelikle bu şekilde hissetmenin sorun olmadığını ve yalnız olmadığınızı bilmenizde fayda var.

Eko-kaygı yaşamak tamamen normaldir ve başka insanların da hissettiği bir kaygıdır.

Eko-kaygınızı açıkça tartışarak ve konuşarak duygularınızı normalleştirilebilir ve daha iyi yönetilebilirsiniz. Yani sessizlik sarmalından konuşarak, sohbet ederek çıkabileceğinizi unutmayın.

Psikologlar, stres ile başaçıkabilmek için üç strateji önerir:

  • Uykunuzu iyileştirin
  • Daha fazla hareket edin
  • Sağlıklı besinler tüketin

Uyku, stresi yönetme yeteneğimiz üzerinde en büyük etkiye sahip olabilir. Yetişkinlerin üçte birinden fazlası sürekli olarak yeterli uyku almadığından,eko-kaygısı olanların uykudan mahrum kalma olasılığı yüksektir.

Egzersiz (hızlı bir yürüyüş bile) uykuyu iyileştirebilir ve doğrudan stresle mücadele edebilir. Gerçekten de, orta derecede fiziksel aktivitenin stres seviyelerini yarıya indirdiği ispatlanmıştır.

Son olarak, çeşitli, besleyici bir diyet, eko-kaygı ile ilgili zorluklarla başa çıkmak için daha fazla fiziksel enerji sağlayabilir.

İster yüz yüze ister çevrimiçi olsun, aile, arkadaşlar ve komşularla güçlü sosyal ağlar kurmayıda ihmal etmeyin.

Lütfen bu bilgileri kendinize saklmayın. Bir sohbet ve farkındalık başlatmak için ilgisini çekeceğiniz düşündüğünüz bir arkadaşınız ile paylaşın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to top